محضر فقیه مجاهد حضرت آیت الله سیفی مازندرانی حفظه الله

لطفا پاسخ سؤال ذیل را مرقوم نمایید. مراد از توقیت و استعجال که در روایات نهی شده است چیست؟ آیا هر مقدمه سازی برای اجرای احکام الهی یا تشکیل حکومت اسلامی به منزله توقیف و استعجال است؟ وظیفه ما در قبال علائم ظهور و نحوه مواجهه با آن چگونه باید باشد؟

بسمه تعالی

در برخی روایات حضرات ائمه معصومین علیهم السلام فرمودند:«کذب الوقّاتون، و هلك المستعجلون، و نجا المسلّمون». و جماعتی از فقهاء استعجال را به معنای خروج و قیام بر علیه طواغیت در عصر غیبت تفسیر کرده اند؛ لذا برخی مخالفین ولایت فقیه به این دسته از روایات برای منع و تحریم هر گونه قیام بر علیه طواغیت، بلکه حتی برای نفی ولایت فقیه بر تأسیس حکومت اسلامی نیز استدلال کرده اند.

ولی این تفسیر از اساس غلط است. و مقصود منع و تحریم شتاب در امر فرج با تعیین، یا تخمین استعجالی در تعیین زمان ظهور حضرت صاحب الأمر است؛ یعنی با تعابیری – مانند همین نزدیکیها حضرت ظهور می کند، یا جوانان ما زمان ظهور حضرت را درک می کنند، یا علائم ظهور حضرت رخ داده و چیزی به زمان ظهورش نمانده است، و نظیر این تعابیر – که اهل عرف از آن زمان محدود و کم استفاده کنند. و استظهار این معنی از استعجال به قرینه‏ی ذکر جمله‏ی:«هلك المستعجلون» در کنار و بعد از جمله «کذب الوقّاتون» است؛ لذا استظهار این معنا به دلیل اقتضای وحدت سیاق است. و نظیر آن تعیین زمان وقوع قیامت است ؛ لذا خدای تعالی به پیامبر صلی الله علیه  و آله و سلم می فرماید به پرسش کنندگان از زمان قیامت بگون:« وَإِنْ أَدْرِي أَقَرِيبٌ أَمْ بَعِيدٌ مَا تُوعَدُونَ».(انبیاء: 109) یعنی: بگو من دیر یا زود بودن زمان قیامت را نمی دانم. و نیز فرمود:« وَمَنْ يَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَإِنَّ لَهُ نَارَ جَهَنَّمَ خَالِدِينَ فِيهَا أَبَدًا * حَتَّىٰ إِذَا رَأَوْا مَا يُوعَدُونَ فَسَيَعْلَمُونَ مَنْ أَضْعَفُ نَاصِرًا وَأَقَلُّ عَدَدًا * قُلْ إِنْ أَدْرِي أَقَرِيبٌ مَا تُوعَدُونَ أَمْ يَجْعَلُ لَهُ رَبِّي أَمَدًا».(الجن: 23 25)

و آنچه که تکلیف است تسلیم بودن اصل وقوع قیامت است. و در ظهور امام عصر نیز آنچه تکلیف است تسلیم و اعتقاد به اصل ظهور حضرت است، و این است معنای «نجا المسلّمون»

و فرق وقّات با مستعجل این است که وقّات تعیین دقیق زمان ظهور می کند، ولی مستعجل حدود زمانی نزدیک آن را تخمین می زند.

علاوه بر این نصوص، اینگونه تخمینها اساساً موجب دلسردی و یأس مؤمنین می شود؛ چون آن زمان نزدیک سپری شده و ظهور رخ نمیدهد، بویژه اینکه اگر اینگونه پیشگوئی ها از سوی فقهای معروف بوده باشد. و این موجب وهن اساس مذهب می شود؛ لذا به عنوان ثانوی نیز جایز نیست.

تاریخ: 12 ربیع الأوّل 1442ھ.ق

برابر با: پنج شنبه 8 آبان 1399 ھ.ش

حوزه علمیۀ قم:

علی اکبر سیفی مازندرانی

ضمناً دفتر معظم له آمادگی دریافت کلیه استفتائات در هر زمینه از مهمات

نظـام مقـدس جمهـوری اسـلامـی و اعـلام پاسخ استدلالی ایشان را دارد

 

خواندن 14 دفعه

خلاصه زندگینامه

ایشان بعد از اینکه کمتر از یکسال در مدرسه صدر بابل مشغول گذراندن برخی دروس مقدماتی بودند در سال 1352 وارد حوزه علمیه قم شدند و مقدمات را تمام کرده و سطوح متوسطه و عالی را از محضر اساتیدی همچون ستوده ، اعتمادی وآیت الله واعظی قائنی و لنگرودی سپری نمودند و در تابستان از محضر برخی آیات عظام و مدرسین در مشهد مقدس بهره های علمی بردند.

بعد از آن دروس خارج را عمدتا از محضر آیات عظام میرزا هاشم آملی ، سید محمد رضا گلپایگانی و شیخ جواد تبریزی استفاده نمودند و در بین این مدت (از 57 تا 73) به تدریس دروس مقدمات و سطوح عالی نیز اشتغال داشتند.

متن کامل زندگینامه استاد

انتقادات و پیشنهادات

شما کاربر محترم می توانید نظرات انتقادات و پیشنهادات خودتان را با ما در میان بگذارید.

فرم انتقادات و پیشنهادات

بالا