محضر مبارک فقیه محقق حضرت آیت ا... سیفی مازندرانی(حفظه ا...)

سلام علیکم


س 1: آیا سالکین مسیر سیر و سلوک و عرفان می توانند به تمامی مقامات اهل بیت (ع) به غیر از نبوت و وصایت نائل شوند؟                    حسن رحیمی

 
 

بسمه تعالی

ج 1) اساساً از مکتب قرآن و عترت و آیات و روایات طریق مستقلی برای عبادت و بندگی ذات أقدس حق به نام عرفان یا سیر و سلوک جدای از عمل به آیات و روایات نداریم. و هر مکتب سیر و سلوک عرفانی باید در همه ی برنامه ها و هرگونه دستور العمل، به تعبیر دیگر در همه ی باید و نبایدهای عملی و اعتقادی خود مستند به آیات و روایات باشد البته با برداشت  فقیهانه؛ یعنی با ملاحظه ی مجموع آیات و روایات مأثوره در هر موضوع و جمع بندی اصولی و قاعده مند بر اساس قواعد لغوی، و ادبی، محاوری عقلائی لفظی. و در غیر این صورت آن مکتب عرفانی بیگانه ی از مذهب حق تشیع و اجنبی از مکتب اهل بیت (ع) است.

و آنچه از روایات قطعیه ی اهل بیت (ع) بر می آید این است که: مقام عصمت، و علم غیب، و تسدید در بیان احکام و عقائد دین توسط روح (موجود روحانی برتر از ملائکه)، و حجیت رؤیا و برخی ویژگی های دیگر مخصوص به أئمه اهل بیت (ع) است و هیچ عالم ربانی و فقیه صمدانی را به این مقامات راهی نیست.

روایات متواتر دلالت بر اختصاص این مقامات به ائمه معصومین (ع) دارد که در کتاب اصول کافی، و بصائر الدرجات، و سائر کتب حدیث آمده است. مثل: 1ـ نصوص داله بر تفسیر الراسخین في العلم بخصوص ائمه (ع) (الکافي ، ط اسلامیة: ج 1، ص 213). 2ـ نصوصی که دلالت بر این مضمون دارند که: «نحن أهل البیت لا یقاس بنا أحدٌ» (عیون أخبار الرضا: ج2، ص 66/ معاني الأخبار: ص 179/ علل الشرایع: ج1، ص 177).
3ـ و روایات دال بر این معنا که: «علم آل محمد سرٌّ مستسر» (بصائر الدرجات: ص 44). 4ـ روایاتی که دلالت دارد بر اینکه: «أنّ رسول الله ص قال: إنّ الله أعطی الأئمة فهمي و علمي» (بصائر الدرجات: ص 72). 5ـ روایاتی که دلالت دارد بر اینکه: «أنّ الأئمة  معدن العلم و شجرة النبوة و مفاتیح الحکمة و موضع الرسالة و مختلف الملائکة» (بصائر الدرجات: ص 86). 6ـ روایاتی که دلالت دارد بر اینکه: «أنّ الأئمة حجة الله باب الله و ولاة أمر الله و وجه الذی یؤتی منه و جنب الله و عین الله و خزنة علمه جل جلاله» (بصائر الدرجات: ص 92).
7ـ روایاتی که دلالت دارد بر اینکه: «ما خصّ الله به الأئمة من آل محمد من ولایة اُولی العزم لهم في المیثاق» (بصائر الدرجات: ص 104 ـ 109 و 168). 8ـ روایاتی که دلالت دارد بر اینکه: «علم الأئمة بما في السماوات و الأرض و الجنة و النار و ما کان هو کائن الی یوم القیامة» (بصائر الدرجات: ص 179 ـ 182). 9ـ روایاتی که دلالت دارد بر اینکه: «عند الأئمة دیوان شیعتهم الذي فیه أسماؤهم و أسماء آبائهم و عندهم الصحیفة التي فیها أسماء أهل الجنة و أسماء أهل النار» (بصائر الدرجات: ص 232و ص 253). 10ـ روایاتی که دلالت دارد بر اینکه: «عند الأئمة اسم الله الأعظم الذي إذا سألوا الله به اُجیبوا» (بصائر الدرجات: ص 280 ـ 289). و نیز بسیاری از روایات فوق حد تواتر که دلالت بر اختصاص مقامات معنوی و ملکوتی بسیاری به أئمه ی معصومین دارد. مجموعه ی این نصوص که طوائف بسیاری از نصوص متواتره را تشکیل می دهد اثبات می کند که عقیده ی اختصاص این مقامات به حضرات معصومین (ع) از ضروریات مذهب و منکر آن خارج از مذهب است. و علاوه بر این، این عقیده مورد اتفاق أجله ی اصحاب امامیه (قدماء و متأخرین) می باشد که ما در جلدهای مختلف کتاب: «البراهین الواضحة» بسیاری از آنها را مورد تحقیق قرار داده ایم. ناگفته نماند که روایاتی متشابه و موهم مخالفت با مدالیل این روایات فوق حد تواتر دارد که تشخیص محمل صحیح و توجیه فنی آن به عهده ی فقیه در روایات اهل بیت(ع)می باشد. و بر غیر فقیه جائز نیست که به ظواهر ابتدائی برخی از این دسته روایات ملتزم شود.

این مبحث نیاز به تحقیق و توضیح بیشتری دارد که در پاسخ به پرسشهای مشابه در آینده به حول و قوه ی الهی بیان خواهیم نمود. إن شاء الله.

و السلام علی من اتبع الهدی

تاریخ: 17 ربیع الثانی سنه ی1440 هـ.ق

برابر با 4 دیماه سال 1397 هـ.ش

حوزه ی علمیه قم :

علی اکبر سیفی مازندرانی

 

ضمناً دفتر معظم له آمادگی دریافت کلیه استفتائات در هر زمینه از مهمات

نظـام مقـدس جمهـوری اسـلامـی و اعـلام پاسخ استدلالی ایشان را دارد.

خواندن 79 دفعه

خلاصه زندگینامه

ایشان بعد از اینکه کمتر از یکسال در مدرسه صدر بابل مشغول گذراندن برخی دروس مقدماتی بودند در سال 1352 وارد حوزه علمیه قم شدند و مقدمات را تمام کرده و سطوح متوسطه و عالی را از محضر اساتیدی همچون ستوده ، اعتمادی وآیت الله واعظی قائنی و لنگرودی سپری نمودند و در تابستان از محضر برخی آیات عظام و مدرسین در مشهد مقدس بهره های علمی بردند.

بعد از آن دروس خارج را عمدتا از محضر آیات عظام میرزا هاشم آملی ، سید محمد رضا گلپایگانی و شیخ جواد تبریزی استفاده نمودند و در بین این مدت (از 57 تا 73) به تدریس دروس مقدمات و سطوح عالی نیز اشتغال داشتند.

متن کامل زندگینامه استاد

انتقادات و پیشنهادات

شما کاربر محترم می توانید نظرات انتقادات و پیشنهادات خودتان را با ما در میان بگذارید.

فرم انتقادات و پیشنهادات

بالا