پیرامون مسائل قضائی قسم دوم

 

متن استفتاء :

 


محضر مبارک فقیه محقق حضرت آیت ا... سیفی مازندرانی

سلام علیکم


             با سلام احتراما شخصی علیه اینجانب بر اساس نوشته عادی ادعای خسارت عدم انجام تعهد مبنی بر تحویل و ساخت یک واحد آپارتمان روزانه 200 هزار تومان را نموده که تاکنون بیش از 350 میلیون تومان شده است و دادگاه بدوی بدون حضور اینجانب و بدون ارائه بینه شرعی از ناحیه نامبرده بصورت غیابی رأی خود را در همان شعبه قطعی نموده است و حکم جلبم را صادر کرده است در حالیکه همین شخص بعد از اطمینان از گرفتن حکم جلب بابت همین واحد آپارتمان در محکمه ی کیفری علیه شخص دیگری طرح دعوی فروش مال غیر نموده و ایشان را به دو سال حبس و ردّ مال (ثمن معامله 69 میلیون تومان) محکوم نموده یعنی اقرار به عدم تحقق عقد بیع و مالکیت خویش بعنوان خریدار نموده است. استفتاء شرعی این است که آیا این شخص که در محکمه کیفری اقرار به عدم وقوع بیع و عدم مالکیت خویش بعنوان خریدار نموده است شرعاً مجاز به مطالبه ی خسارت تأخیر روزانه 200 هزارتومان بابت همین ملک از اینجانب بوده است؟ آیا رأی صادره مصداق خلاف شرع مقدس نمی باشد؟ توفیق شما را از خداوند سبحان خواستارم.

شؤذب مرادی 

بسمه تعالی

اولاً: حکم غیابی بعد از ابلاغ احضار مدعی علیه و عدم حضورش با حلف مدعی در صورت نبود بیّنه جایز است.

و ثانیاً: شکایت اول علیه اجیر مبنی بر عدم انجام تعهد اجاری است. و عدم انجام تعهد اجاری اجیر در سر موعد خسارتی بر موجر نیست تا ضامن شود، مگر اینکه مصالح ساختمانی ـ که موجر به استناد تعهد اجیر تعهد نموده است ـ ضایع شود، یا اینکه اجیر صریحاً خسارت به مبلغ معین مزبور را در ضمن عقد اجاره متعهد شده باشد که در این صورت وفای به شرط ضمن عقد واجب می باشد. لذا حکم اول در غیر این دو صورت باطل است.

و اما شکایت دوم در فرض سؤال در طول ملکیت رقبه ی ارض برای شاکی بوده، و مؤکِّد آن است و هرگز به معنای اقرار به عدم ملکیت آن نیست.

تاریخ: نهم صفر المظفّر سنه ی1440 هـ.ق

برابر با 27 مهرماه سال 1397 هـ.ش

حوزه ی علمیه قم :

علی اکبر سیفی مازندرانی

ضمناً دفتر معظم له آمادگی دریافت کلیه استفتائات در هر زمینه از مهمات

نظـام مقـدس جمهـوری اسـلامـی و اعـلام پاسخ استدلالی ایشان را دارد.

خواندن 21 دفعه

خلاصه زندگینامه

ایشان بعد از اینکه کمتر از یکسال در مدرسه صدر بابل مشغول گذراندن برخی دروس مقدماتی بودند در سال 1352 وارد حوزه علمیه قم شدند و مقدمات را تمام کرده و سطوح متوسطه و عالی را از محضر اساتیدی همچون ستوده ، اعتمادی وآیت الله واعظی قائنی و لنگرودی سپری نمودند و در تابستان از محضر برخی آیات عظام و مدرسین در مشهد مقدس بهره های علمی بردند.

بعد از آن دروس خارج را عمدتا از محضر آیات عظام میرزا هاشم آملی ، سید محمد رضا گلپایگانی و شیخ جواد تبریزی استفاده نمودند و در بین این مدت (از 57 تا 73) به تدریس دروس مقدمات و سطوح عالی نیز اشتغال داشتند.

متن کامل زندگینامه استاد

انتقادات و پیشنهادات

شما کاربر محترم می توانید نظرات انتقادات و پیشنهادات خودتان را با ما در میان بگذارید.

فرم انتقادات و پیشنهادات

بالا