پیرامون مسائل قضائی

 

متن استفتاء :

 


محضر مبارک فقیه محقق حضرت آیت ا... سیفی مازندرانی

سلام علیکم

 

             با سلام احتراما شخصی در محکمه بدوی، اینجانب را متهم به خرید مال غیر بدون اذنش نسبت به یک دستگاه لودر نموده که بر اساس اظهاراتش مبنی بر انکار شراکت، دادگاه اینجانب را به یکسال حبس تعزیری محکوم نموده، لکن همین شخص با گذشت 9 ماه از محکومیت و اطمینان به اینکه رأی قطعیت یافته و حکم جلب را گرفته است با ارائه  صورتجلسه در محکمه حقوقی علیه اینجانب طرح دعوی اثبات شراکت یک واحد کارگاه با یک دستگاه لودر با کلیه ی تجهیزات آن و مطالبه اجرت المثل دوران شرکت خود را  کرده است و دادگاه بر اساس چنین سندی اینجانب را به شراکت ایشان و پرداخت اجرت المثل دوران شرکت محکوم نموده در حالیکه در متن سند ارائه شده موضوع شراکت یک دستگاه لودر مورد دعوی هم تصریح گردیده بود که اگر چنین سند شراکت را ارائه می کردبه هیچ وجه بنده محکوم به یکسال حبس نمی شدم لذا از محضر حضرتعالی استفتاء شرعی دارم که رأی بر اقرار و اعتراف انجام شده، خلاف بیّن شرع مقدس می باشد یا خیر؟ توفیق شما را از خداوند سبحان مسألت دارم.

باتقدیم احترام

محمد حسین بوجار 

بسمه تعالی

 

اگر در شکایت دوم شاکی اقرار به شراکت واحد کارگاه متضمّن همان دستگاه لودر بعینه در زمان شکایت اول کرده باشد، حکم اول نقض و شاکی در این صورت به اقرارش مأخوذ و الزام به ردّ خسارت وارده بر مدعی علیه می شود. ولی اگر شکایت دوم متضمّن شراکت همان دستگاه بعینه نباشد شکایت مستقلی است و طبق میزان قضاء حکم صادر دوم هم نافذ است.

تاریخ: نهم صفر المظفّر سنه ی1440 هـ.ق

برابر با 27 مهرماه سال 1397 هـ.ش

حوزه ی علمیه قم :

علی اکبر سیفی مازندرانی

ضمناً دفتر معظم له آمادگی دریافت کلیه استفتائات در هر زمینه از مهمات

نظـام مقـدس جمهـوری اسـلامـی و اعـلام پاسخ استدلالی ایشان را دارد.

خواندن 18 دفعه

خلاصه زندگینامه

ایشان بعد از اینکه کمتر از یکسال در مدرسه صدر بابل مشغول گذراندن برخی دروس مقدماتی بودند در سال 1352 وارد حوزه علمیه قم شدند و مقدمات را تمام کرده و سطوح متوسطه و عالی را از محضر اساتیدی همچون ستوده ، اعتمادی وآیت الله واعظی قائنی و لنگرودی سپری نمودند و در تابستان از محضر برخی آیات عظام و مدرسین در مشهد مقدس بهره های علمی بردند.

بعد از آن دروس خارج را عمدتا از محضر آیات عظام میرزا هاشم آملی ، سید محمد رضا گلپایگانی و شیخ جواد تبریزی استفاده نمودند و در بین این مدت (از 57 تا 73) به تدریس دروس مقدمات و سطوح عالی نیز اشتغال داشتند.

متن کامل زندگینامه استاد

انتقادات و پیشنهادات

شما کاربر محترم می توانید نظرات انتقادات و پیشنهادات خودتان را با ما در میان بگذارید.

فرم انتقادات و پیشنهادات

بالا