احکام فقهی فرهنگ و هنر

سماحة آیة الله المحقق الشیخ علي أکبر السیفي المازندراني المرجوّ من سماحتکم تفصیل الأجوبة للأسئلة الآتیة.                                  

                                                                                                                                                                                                                  جواد عبد الحسین

سلام علیکم

همان گونه که مستحضرید چند سالی است برخی از فیلم سازان با ساخت فیلم هایی به استهزای روحانیت می پردازند. این اقدامات معمولا در قالبهای طنز و به جهت درآمدزایی بیشتر صورت می گیرد. در این فیلمها، با تصویرسازی های وهن آمیز،  چهره ای زننده و مشمئز کننده از روحانیون ارائه می گردد و به مرور سبب تضعیف جایگاه مقدس علما و روحانیت در جامعه می شود.از حضرتعالی تقاضا داریم حکم شرعی این عمل و جایگاه روحانیت را به صورت مستدل بیان کنید، و همچنین وظیفه دستگاه های نظارتی و متولیان فرهنگی جامعه و نیز دستگاه های حوزوی ـ که متولی حفظ شؤون روحانیت هستند ـ را بیان فرمایید.                                            

سلام علیکم

گاهی از سوی عده ای مطرح می شود که حکومت اسلامی نمی تواند گردشگران خارجی را که به کشورمان وارد می شوند ملزم به رعایت حجاب کند. از حضرتعالی تقاضا دارم حکم این موضوع را بیان بفرمائید.سؤال دیگر آنکه:آیا حکومت اسلامی شیعی می تواند اقلیت های مذهبی که در کشور اسلامیمان زندگی می کنند را ملزم به رعایت حجاب نماید؟                                  روح الله آسوده

خلاصه زندگینامه

ایشان بعد از اینکه کمتر از یکسال در مدرسه صدر بابل مشغول گذراندن برخی دروس مقدماتی بودند در سال 1352 وارد حوزه علمیه قم شدند و مقدمات را تمام کرده و سطوح متوسطه و عالی را از محضر اساتیدی همچون ستوده ، اعتمادی وآیت الله واعظی قائنی و لنگرودی سپری نمودند و در تابستان از محضر برخی آیات عظام و مدرسین در مشهد مقدس بهره های علمی بردند.

بعد از آن دروس خارج را عمدتا از محضر آیات عظام میرزا هاشم آملی ، سید محمد رضا گلپایگانی و شیخ جواد تبریزی استفاده نمودند و در بین این مدت (از 57 تا 73) به تدریس دروس مقدمات و سطوح عالی نیز اشتغال داشتند.

متن کامل زندگینامه استاد

انتقادات و پیشنهادات

شما کاربر محترم می توانید نظرات انتقادات و پیشنهادات خودتان را با ما در میان بگذارید.

فرم انتقادات و پیشنهادات

بالا