احکام فقهی حکومت و سیاست


آیا در قیام و برپائی حکومت، علم به پیروزی لازم است؟ یا اینکه مثل قیام زید بن علی می تواند قیام کند؟ آیا قیام زید بن علی از این قاعده مستثنی بود؟

متن استفتاء

محضر فقیه مجاهد حضرت آیت الله سیفی مازندرانی حفظه الله

لطفاً پاسخ سؤال ذیل را مرقوم نمایید. 1- مقصود از وحدت مورد امر در قرآن و روایات چیست؟ 2- وحدت شیعیان با سائر ادیان و مذاهب از دیدگاه اهل بیت علیهم السلام چگونه است؟

سلام علیکم

محضر محترم حضرت آیت الله سیفی مازندرانی حفظه الله

س1: آیا می توان گفت در زمان ما یکی از شرائط مرجعیت تقلید حمایت سیاسی از ولی امر مسلمین است؟ و یا اینکه حمایت في نفسه واجب بوده و ترک آن به عنوان ترک واجب حرام و منافی عدالت است؟ لطفاً پاسخ تفصیلی با اشاره به ادلّه‏ی فقهی این مسأله را بنویسید؟

س2: چرا قبل از انقلاب کسی از فقهای شیعه این شرط را مطرح نکرد؟                                                                                                      مهدی جعفری نیا

اوّلاً: در اصطلاح علم فقه معنای قید «مطلقه» برای ولایت مطلقۀ فقیه چیست؟ و ثانیاً: حذف این قید از قانون انتخابات شرعاً چه حکمی دارد؟ و ثالثاً: آنچه که بند دوم از مادۀ 4 مصوّب مجلس به آن اشاره دارد، آیا از نظر شرع مقدس التزام عملی داوطلب نمایندگی مجلس به اصل ولایت مطلقۀ فقیه و ابراز وفاداری به آن ـ همانند اعتقاد به اسلام و وفاداری به قانون اساسی ـ با اقرار شخص داوطلب قابل اثبات است؟

جمعی از اساتید و فضلای معهد الاجتهاد الفعال

برخی مسئولین شکوفایی اقتصاد کشور را بدون دخالت و تعامل با جامعه ی باصطلاح جهانی (اروپا و آمریکا) ناممکن دانستند و گفتند: بدون ارتباط با جامعه جهانی (امریکا و اروپا) نمی توان کشور را اداره نمود. و اخیراً در فضای مجازی برای اثبات این تفکر به دسته ای از روایات استدلال می شود که امامان اهل بیت (ع) برای تهیه ی وسائل معیشت از یهودیان قرض می گرفتند. 

علی طیبیان

آیا شارع مقدس حکم عدالت رئیس جمهور را مهمل گذاشته است ؟

1- اعتبار خواست عمومی مردم از نظر اسلام چگونه است و ملاک آن چیست؟

 

2- اینکه خدای تعالی به پیامبر می فرماید: شما ای پیامبر وکیل مردم نیستی «و ما أنت علیهم بوکیل» (الأنعام: 107 / الزمر: 41) معنا و مقصود چیست؟

 


محضر مبارک فقیه محقق حضرت آیت ا... سیفی مازندرانی

سلام علیکم

از نظر شرع مبین اسلام ملاک و میزان پرداخت حقوق و مزایا در حکومت اسلامی به مسئولین و کارگزاران چیست؟

در صورت تصویب و قانونی شدن میزان حقوق «هرچند نامتعارف و بیش از درآمد عمومی سایر افراد جامعه» پرداخت چنین حقوق هایی از بیت المال و دریافت آن چه حکمی دارد؟                مهدی جهان پور

صفحه1 از2

خلاصه زندگینامه

ایشان بعد از اینکه کمتر از یکسال در مدرسه صدر بابل مشغول گذراندن برخی دروس مقدماتی بودند در سال 1352 وارد حوزه علمیه قم شدند و مقدمات را تمام کرده و سطوح متوسطه و عالی را از محضر اساتیدی همچون ستوده ، اعتمادی وآیت الله واعظی قائنی و لنگرودی سپری نمودند و در تابستان از محضر برخی آیات عظام و مدرسین در مشهد مقدس بهره های علمی بردند.

بعد از آن دروس خارج را عمدتا از محضر آیات عظام میرزا هاشم آملی ، سید محمد رضا گلپایگانی و شیخ جواد تبریزی استفاده نمودند و در بین این مدت (از 57 تا 73) به تدریس دروس مقدمات و سطوح عالی نیز اشتغال داشتند.

متن کامل زندگینامه استاد

انتقادات و پیشنهادات

شما کاربر محترم می توانید نظرات انتقادات و پیشنهادات خودتان را با ما در میان بگذارید.

فرم انتقادات و پیشنهادات

بالا