محضر مبارک حضرت آیت الله سیفی مازندرانی دام ظلّه العالی

احتراماَ خواهشمنى است به استفتائات ذیل الذکر پاسخ دهید

1- اگر بعد از جاری شدن صیغه عقد نکاح، زوجین توافق کنند که میزان مهر را افزایش دهند، آیا این افزایش مهر صحیح است؟

 

متن استفتاء


سلام علیکم

محضر مبارک حضرت آیت الله سیفی مازندرانی دام ظلّه العالی

احتراماَ خواهشمنى است به استفتائات ذیل الذکر پاسخ دهید

1- اگر بعد از جاری شدن صیغه عقد نکاح، زوجین توافق کنند که میزان مهر را افزایش دهند، آیا این افزایش مهر صحیح است؟

2- در صورت منفی بودن پاسخ سؤال فوق، آیا زوجه می تواند این میزان افزایش یافته را به عنوان یک دین که عنوان مهر نیز بر آن نیست و احکام مهر بر آن بار نمی شود، مطالبه نماید یا خیر؟ (آیا چنین دینی باطل و غیر قابل مطالبه است، یا خیر؟)

احمد رضا موسوی (مصباح الشریعة)

متن پاسخ


بسمه تعالی

پاسخ سؤال اول: همانگونه که در صورت عدم تعیین مهر قبل از عقد - علی التحقیق - می توان مهر را بعد از عقد باتفاق نص و فتوی تعیین کرد به همان دلیل می توان در صورت تعیین مهر در ضمن عقد مقدار آن را بعد از عقد با توافق طرفین – یعنی زوج و زوجه – افزایش داد؛ چون ادلّه‏ی جواز اطلاق دارد؛ زیرا سبب اصلی جواز و استحقاق مهر در مصبّ اجماع و مدلول نصوص دو عنصر عقد و تراضی طرفین است. و از جمله‏ی این نصوص معتبره‏ی زراره است که حضرت فرمود:«الصداق کل شیءٍ تراضی علیه الناس قلّ أو کثر في متعة أو تزویج غیر متعة»، و نیز در صحیحه‏ی کنانی و حلبی، و جمیل: فرمود:«المهر ما تراضی علیه الناس»(الوسائل: ب 1 من ابواب المهور، ح 6، 1، 4، 10) و در صحیحه‏ی فضیل بن یسار فرمود:«الصداق ما تراضیا علیه».(همان: ح 3) و همچنین موثقه‏ی عبدالله بن بکیر که از امام صادق (علیه السلام) روایت کرده است که فرمود:«ما کان من شرط قبل النکاح هدمه النکاح، و ما کان بعد النکاح، فهو جایز»؛(وسائل الشیعة: ج 21، ص 46، ح 2) چون تراضی بر افزایش مهر بعد از عقد نکاح از قبیل شرط بعد از نکاح است.

ما در این مسأله به تفصیل در جلد سوم «کتاب النکاح» (دلیل تحریر الوسیلة: کتاب النکاح: ج 3، ص 296 - 29) تحقیق کرده ایم و نصوص کتاب و سنت و اجماع اصحاب را آنجا آورده ایم.

پاسخ سؤال دوم: چون افزایش مهر بعد از عقد علی التحقیق با تراضی زوجین جائز است؛ لذا احکام دَین ناشی از مَهر بر آن مترتّب می شود.

 

تاریخ: 29 ربیع الأول 1442ھ.ق

برابر با: یک شنبه 25 مهر 1399 ھ.ش

حوزه علمیۀ قم:

علی اکبر سیفی مازندرانی

ضمناً دفتر معظم له آمادگی دریافت کلیه استفتائات در هر زمینه از مهمات

نظـام مقـدس جمهـوری اسـلامـی و اعـلام پاسخ استدلالی ایشان را دارد

علی اکبر سیفی مازندرانی

خواندن 17 دفعه

خلاصه زندگینامه

ایشان بعد از اینکه کمتر از یکسال در مدرسه صدر بابل مشغول گذراندن برخی دروس مقدماتی بودند در سال 1352 وارد حوزه علمیه قم شدند و مقدمات را تمام کرده و سطوح متوسطه و عالی را از محضر اساتیدی همچون ستوده ، اعتمادی وآیت الله واعظی قائنی و لنگرودی سپری نمودند و در تابستان از محضر برخی آیات عظام و مدرسین در مشهد مقدس بهره های علمی بردند.

بعد از آن دروس خارج را عمدتا از محضر آیات عظام میرزا هاشم آملی ، سید محمد رضا گلپایگانی و شیخ جواد تبریزی استفاده نمودند و در بین این مدت (از 57 تا 73) به تدریس دروس مقدمات و سطوح عالی نیز اشتغال داشتند.

متن کامل زندگینامه استاد

انتقادات و پیشنهادات

شما کاربر محترم می توانید نظرات انتقادات و پیشنهادات خودتان را با ما در میان بگذارید.

فرم انتقادات و پیشنهادات

بالا