احکام فقهی اقتصاد و حقوق

محضر مبارک حضرت آیت الله سیفی مازندرانی دام ظلّه العالی

احتراماَ خواهشمنى است به استفتائات ذیل الذکر پاسخ دهید

1- اگر بعد از جاری شدن صیغه عقد نکاح، زوجین توافق کنند که میزان مهر را افزایش دهند، آیا این افزایش مهر صحیح است؟

محضر مبارک حضرت آیت الله سیفی مازندرانی دام ظلّه العالی

خانه ای را که زمین آن متعلق به برادرم می باشد و به تازگی مرحوم شده و ساخت آن متعلق به یک ارگان است بنده هر ساله آن را اجاره می دادم و یک دوم آن را به عنوان حق ساخت و تصدی تصرف می نمودم حالا بعد از فوت برادرم آن را به کمتر از قیمت اجاره داده ام آیا این اجاره صحیح است و میتوانستم آن را به کمتر از قیمت عرف اجاره بدهم در حالی که ورثه آنها هم محتاج هستند و همچنین نسبت به شریک دیگر؟

سلام علیکم

1- آیا اخذ مالیات بر خانه های خالی شرعاً جایز است؟

 2- در صورت شرعی بودن آیا تساوی پرداختی جایز است یا باید عدالت لحاظ شود؟

متن استفتاء :همان گونه که مستحضر هستید مجلس شورای اسلامی قرار است در بیستم خرداد ماه برای تصویب مطالبات «اف.اِی.تی.اف» یا همان گروه ویژه اقدام مالی که در قالب اصلاحیه لوایح چهارگانه دولت به ویژه لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم است اقدام کند. سخن نهایی استکبار جهانی به زبان ساده «اف.اِی.تی.اف» آن است که انصارالله یمن، گروه‌های مبارز فلسطینی، حزب‌الله لبنان، مسلمانان مظلوم میانمار، حشدالشعبی عراقی و سوری مصادیق تروریست هستند و نباید تأمین مالی شوند. با توجه به این که این خطر وجود دارد که نظام استکباری مجدّداً در قالب کلمات و عبارات دو پهلو موجب فریب مسؤولان ایرانی شود و با دست خودمان ما را به تحریم این گروه های انقلابی وادارد و با توجه به این که آیین‌نامه اجرایی فعلی قانون«اف.اِی.تی.اف» از بابت تعاریف و مصادیق تروریسم چند پهلو است، تقاضا داریم ابعاد گوناگون این مساله را از منظر فقهی و با بیان مستدل روشن بفرمایید تا موجب روشنگری برای همه ملت شریف ایران و بویژه نمایندگان انقلابی مجلس شورای اسلامی باشد. 

 

خلاصه زندگینامه

ایشان بعد از اینکه کمتر از یکسال در مدرسه صدر بابل مشغول گذراندن برخی دروس مقدماتی بودند در سال 1352 وارد حوزه علمیه قم شدند و مقدمات را تمام کرده و سطوح متوسطه و عالی را از محضر اساتیدی همچون ستوده ، اعتمادی وآیت الله واعظی قائنی و لنگرودی سپری نمودند و در تابستان از محضر برخی آیات عظام و مدرسین در مشهد مقدس بهره های علمی بردند.

بعد از آن دروس خارج را عمدتا از محضر آیات عظام میرزا هاشم آملی ، سید محمد رضا گلپایگانی و شیخ جواد تبریزی استفاده نمودند و در بین این مدت (از 57 تا 73) به تدریس دروس مقدمات و سطوح عالی نیز اشتغال داشتند.

متن کامل زندگینامه استاد

انتقادات و پیشنهادات

شما کاربر محترم می توانید نظرات انتقادات و پیشنهادات خودتان را با ما در میان بگذارید.

فرم انتقادات و پیشنهادات

بالا