بیانات مهم آیت الله سیفی مازندرانی در مورد FATF در درس اخلاق امروز شنبه 97/07/14

بیانات آیت الله سیفی مازندرانی (حفظه الله)  پیرامون FATF
سه دلیل بر حرمت معاهده با کفار بدعهد.
سپاه یکی از ارکان اصلی انقلاب است.
عدم توانائی خودتان را در برجام ثابت کردید

 

 

حضرت آیت الله سیفی مازندرانی در انتهای درس خارج فقه امروز خویش بیانات مهمی در مورد «اف.ای.تی.اف» داشتند که متن تفصیلی آن در ذیل می آید:

در برجامی که شما نیز یک طرف میز بودید قلم به نفع دول غربی چرخید در مورد «اف.ای.تی.اف» که قانون آنهاست قرار است چه اتفاقی بیفتد خدا می داند؟!

 

بد ترین مستی، مستی گمراهی است

در حکمت 31 کتاب شریف نهج البلاغه می خوانیم: «من زاغ ساءت عنده الحسنة و حسُنت عنده السیّئة و و سَکِرَ سُکرَ الضّلالة»؛ واژه «زاغ» به معنای کسی است که از درون منحرف باشد و قلبش میل به فساد داشته باشد و ایمان درستی نداشته باشد و فساد و ضلالت بر نورانیت درونی او غلبه پیدا کرده باشد. امیر المؤمنین علیه السلام در مورد چنین شخصی می فرماید: سیّئه در نزد او حسنه، و منکر در دیدگاه او معروف است. جهان بینی این شخص بر خلاف  مؤمنان واقعی است. چنین شخصی ایمان کامل و درستی ندارد و معروف شرع و عقل و عقلاء و افعال نیکو، در نظر او بد جلوه می کند. حضرت علیه السلام در ادامه می فرماید: این شخص، مستی ضلالت دارد.

روایات ما مستی را چهار نوع می داند: مستی شراب، خواب، مال و مقام و مستی گمراهی و ضلالت. بدترین مستی، مستی ضلالت است چرا که مستی شراب چاره دارد و آن اینکه با رفتن آثار آن، عقل باز می گردد و یا دارویی بیاید که ضد اثر شراب باشد. مستی نوم چاره دارد و آن اینکه وقتی کسی به شدت خسته است  ودر اختیار خود نیست، با کمی استراحت این حالت او رفع می شود. مستی مقام و مال نیز چاره دارد؛ وقتی با ابتلای خداوند مال و مقام از او گرفته می شود این مستی نیز از بین می رود. اما مستی ضلالت چاره ندارد، زیرا او حقایق را نمی بیند یا وارونه می بیند (الذین ضل سعیهم فی الحیاة الدنیا و یحسبون انه یحسنون صنعا)؛ خداوند متعال ریشه کفر را در این می بیند که انسان حق را باطل، و باطل را حق ببیند؛ این انحراف باطنی منجر به این وارونگی می شود.

حکمتهای امیرالمؤمنین علیه السلام به صورت کبری و قضایای حقیقیه است. فرق بین کبریات و قضایای حقیقیه فقهیه و بین کبریات و قضایای حقیقیه حکمتها در این است که در حکمتها، این کبریات، قوانین تکوین است که لایتخلف است و بدون خواست شما، در نظام عالم حکم فرمایی می کند. به خلاف قوانین و کبریات شرعیه، که اعتباری و تغییر پذیرند و به دست شارع مقدس یا به عنوان طروّ عناوین ثانویه تغییر پیدا می کند. محال است که قوانین تکوینی تغییر کند. مگر معلول مقتضی علت نیست؟ آیا قابل تغییر است؟ حضرت علیه السلام می فرماید: بدانید و آگاه باشید کسی که از درون قلبش فاسد شود نتیجه اش آن است که بدیها را خوب می بیند و خوبیها را بد می بیند و مست است و این از اختیارش خارج است. چطور کسی که شراب می خورد در مرکز فرماندهی او  که عقل می باشد اثر می گذارد و فهم او را مختل می کند، او هم مست ضلالت است و قلبش که مرکز درک و ادراک است و باید منشأ معرفت باشد دیگر کار نمی کند و نمی تواند حقایق را همان طور که هست ببیند (اللهم ارنا الاشیاء کما هی)؛ او جهان بینی اش عوض شده و وارونه می بیند و جهان بینی واقعی مؤمن را ندارد.

آنچه گذشت اصل قضیه بود اما عکس آن چنین است که: «من سائت عنده الحسنة و حسنت عنده السیّئة و سَکِر سُکر الضلالة فقد زاغ قلبه»؛ اگر می خواهید ببینید چه کسی منحرف و مستی ضلالت دارد به اثر آن نگاه کنید؛ ببینید آنچه را که خدا و رسولش به عنوان حقایق بیان کرده و عقل سالم آن را حقیقت می بیند او چگونه می بیند؟ اگر آنچه را که خدا و رسول آن را سیئه اعلام کردند او حسن ببیند؛ این شخص، منحرف بوده و مستی ضلالت دارد.  (همانطور که اصل قضیه صادق است عکس آن هم صادق است). تا بدین جا یک قاعده کلی بیان شد.

 

در این برهه از زمان بزرگترین منکر، «اعتماد به معاهده با کفار و سران استکبار» است.

و اما امروز و در این برهه از زمان بزرگترین سیئه  و منکر، «اعتماد به معاهده با کفار و سران استکبار» است. این حرف حقیقت است نه شعار، و در این باره دلیل و نصّ صریح قرآن موجود است.

تنها سوره ای که در قرآن مجید بدون «بسم الله الرحمن الرحیم» شروع شده است و به سوره غضب معروف است و شدت غضب ذات مقدس حق را می رساند سوره توبه است. موضوع این سوره، غضب پروردگار از کفار معاهَد است؛ همانها که با مسلمین عهد وپیمان بسته اند. این سوره با اعلان برائت از مشرکین و سران کفری که با آنها معاهده بسته شده (آنها که غضب خدا شامل آنها است) آغاز گردیده است: «براءة من الله و رسوله الی الذین عاهدتم من المشرکین»، و در ادامه استثنائی را بیان می کند: «الا الذین عاهدتم من المشرکین ثم لم ینقصوکم شیئا و لم یظاهروا علیکم احدا فاتمّوا الیهم عهدهم الی مدتهم»؛ همانطور که در ادبیات و کتب اصولی آمده است مستثنی منه، اصل و قاعده است، و مستثنی خلاف اصل است. سوره توبه، اصل را بر بی اعتمادی گذاشته و چنین می فرماید: که ای مؤمنین! اگر خدا و رسولش را قبول دارید بدانید که در معاهده ای که با کفار و سران کفر می بندید اصل بر بی اعتمادی است، مذاکره کنید ولی اعتماد نکنید؛ و این مطلب همانی است که مقام معظم رهبری (حفظه الله) به آن تصریح کردند و فرمودند: من به آقایان اهل مذاکره گفتم که می توانید با اروپاییان مذاکره کنید اما به آنها اعتماد نکنید! فرمایشات ولیّ امر، ریشه در قرآن دارد.

قرآن کریم،  بنا را بر بیزاری و برائت از مشرکینی گذارده که با شما عهد بسته اند و در ادامه کسانی که با آنها معاهده بسته اید را همراه با دو قید استثناء کرده است: «ثم لم ینقصوکم شیئا و لم یظاهروا علیکم احدا فاتمو الیهم عهدهم»؛ مگر کفار معاهدی که وقتی با شما عهد می بندد شما را تحقیر نکنند و بر شما نقص وارد نکنند و ضربه نزنند.

 

دولتهای غربی اگر قدرتشان برسد به شما لحظه ای مجال نمی دهند.

اکنون سؤال این است که: کدام یک از این اروپاییها به شما ضربه نزده و وفادار نسبت به شما بوده اند و شما را پشتیبانی کرده اند؟ مگر نه این است که اینها دائما هم پیمان آمریکا و اسرائیل و صهیونیست هستند؟ عبارت «و لم یظاهروا علیکم احدا» نکره در سیاق نفی است که افاده عموم می کند و به این معناست که هیچ دشمنی از دشمنان شما را پشتیبانی نکنند. این قواعد محکمی که فقهای ما از ابتدای عصر غیب کبری تاکنون فقه شیعه را بر آنها بنا گذاشته اند جدی بگیرید و از آنها بهره بگیرید. این اختلافات ظاهری که گاهی از آنها دیده می شود جنگ زرگری است و هر کس این مطلب را نفهمد بویی از سیاست نبرده است. کشورهای مذکور هر جا  که شما را ضعیف ببینند همه با هم علیه شما متحد و هم صدا می شوند، مگر فتنه سال 88 یادتان رفته است؟! مگر در تظاهرات خیابانی اخیر تجربه نکردید؟! اینها اگر قدرتشان برسد به شما لحظه ای مجال نمی دهند.

در ادامه سوره توبه آمده است: «کیف و ان یظهروا علیکم لایرغبوا فیکم الًّا و لا ذِمّة»؛ چگونه بر آنها اعتماد می کنید در حالی که اگر در جایی در نقطه ضعف واقع شوید و آنها خودشان را در نقطه قوت ببینند؛ اصلا هیچ عهد و پیمانی را پایبند نیستند و به آن عمل نمی کنند.

از بس کفار معاهده می بندد و نقض می کنند قرآن، اصل را بر بیزاری و غضب و بی اعتمادی بر کفار معاهد قرارداده است! «الا الذین عاهدتم من المشرکین ثم لم ینقصوکم شیئا و لم یظاهرو علیکم احدا فاتموا الیهم عهدهم»؛ ولی مادامی که این موضوع را احراز نکردید حق وفای به عهد با آنها را ندارید. و شما نه تنها احراز با وفایی آنها ندارید بلکه بی وفاییشان را بارها احراز کرده اید، و تجربه کرده اید این امر را  که آنها  همیشه در مقام تحقیر و تنقیص شما بوده اند.

آنچه گذشت تنها یک دلیل بر عدم مشروعیت پیمانهایی همچون «اف.ای.تی.اف »، «2030» و برجام است. شما در برجام تجربه کردید که این کشورها به عهد خودشان پایبند نیستند. همین ها بودند که بعد از عهد بستن، به شما ضربه زدند. منافقین داخلی، سر از همین کشورها در آوردند. مگر شما شک دارید که دست اینها با اسرائیل در یک کاسه است؟

 

در برجامی که شما نیز یک طرف میز بودید قلم به نفع دول غربی چرخید در مورد «اف.ای.تی.اف» که قانون آنهاست قرار است چه اتفاقی بیفتد خدا می داند؟!

دلیل دیگری که می توان بر عدم مشروعیت اینگونه معاهدات بدان استدلال کرد «قاعده نفی سبیل» است. آنجایی که شما هم در پای میز مذاکره بودید با این وجود به قول مقام معظم رهبری (حفظه الله) عنان قلم را از دست شما گرفتند و شما به جای نرمش قهرمانانه، نرمش منفعلانه کردید! به گونه ای متن برجام را ترتیب دادند که هرگاه خواستند بتوانند از آن به نفع خودشان استفاده کنند، ولی شما چطور؟ آیا یک مورد در متن برجام داشتید که بتوانید علیه آنها استفاده کنید؟

حال در آن جا که اصلا دخالتی هم نداشته اید و دربسته و سربسته این متن توسط اروپا و جهان غرب تهیه شده است قرار است چه بلایی بر سر ما بیاورند خدا می داند. مگر رهبری معظم درباره سند «2030»  نفرمودند که به سند بالادستی خودتان اعتماد کنید! «اف.ای.تی.اف» را هم آنها تدوین کرده اند. مبارزه با تحریم مالی نهادهای تروریستی از نظر آنها به چه معناست؟  بنابر تعاریف آنها نهادهایی همچون  سپاه پاسداران، حزب الله لبنان، حشد الشعبی عراق، نیروهای مبارز یمن، فلسطین از نهادهای تروریستی به شمار می روند. هر نهادی را که ما حافظ کیان اسلام و مسلمین می دانیم اینها را تروریست می دانند!

 

ای کاش در قضیه برجام فریاد امثال آقای جلیلی را می شنیدید

آزموده را آزمودن خطاست! مگر اینها را در برجام نیازمودید؟ آن زمان که آقای جلیلی و دیگران فریاد می زدند  که اینها از برجام سوء استفاده می کنند و شما نمی توانید در مقابلشان بایستید؛ شمامی گفتید ما توانایی داریم که در مقابل آنها  بایستیم. آیا توانستید جلوی تحریم را بگیرید؟ می گفتید امضاء می کنیم و تضمین کتبی بین المللی  می دهیم اما در مقام عمل طور دیگری عمل خواهیم کرد. آیا توانستید؟ معنای «لن یجعل الله للکافرین علی المؤمنین سبیلا» این است که: «لن یشرّع الله تعالی فی دفتر التشریع ما یوجب العمل به سلطة الکفار علی المؤمنین»؛ خداوند قانون و حکمی در دفتر تشریع جعل نکرده است که به واسطه آن کفار بر مؤمنین سلطه پیدا کنند. شیخ طوسی در این باره ادعای اجماع کرده است و فقهای ما از قدماء تا آخر المتأخرین، در ابواب گوناگون فقه به این قاعده استدلال کرده اند.

آیا اگر چیزی در جامعه جهانی نام قانون گرفت گر چه این قانون موجب سلطه کفار و سران استکبار بر مسلمین بشود  شرعی می شود؟ خدا هیچ قانونی تشریع نکرده است  که چنین سلطه ای را به دنبال داشته باشد.

 

امروز حفظ کیان این نظام و حکومت، حفظ کیان اسلام و مسلمین است.

دلیل سوم برای عدم مشروعیت چنین معاهداتی، «قاعده حفظ نظام» است. توضیح آنکه: حفظ کیان نظام حکومت اسلامی؛ چه در عصر رسول خدا صلی الله علیه و آله، چه در عصر امیرالمؤمنین علیه السلام و چه در عصر حاضر (در تاریخ حکومتهای اسلامیی که برپا شد همین سه مورد بعلاوه برهه ای کوتاه از زمان امام حسن مجتبی علیه السلام بوده است) بر همه لازم و واجب است. این انقلاب ثمره زحمات انبیاء الهی، خون پاک سیدالشهداء، خون فرق شکافته امیرالمؤمنین، ضربت بر پهلوی مبارک حضرت زهراء علیهم السلام و خون شهدای این انقلاب است. با برپایی این حکومت، قلب امام زمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف خوشحال شد. آیا حفظ کیان این نظام مساوی و مستلزم حفظ کیان اسلام و مسلمین نیست؟ اگر قوه نظامی سپاه پاسداران و نیروهای مسلح نبود، داعشی که مزدور صهیونیست و آمریکاست چه بلایی بر سر ناموس شیعه در عتبات عالیات عراق در می آورد؟ مگر نه اینکه همان کاری که با بقیع شریف کردند با این مکانهای مقدس هم می کردند؟ مگر این نیروهای ایرانی نبودند که جلوی آنها را گرفتند؟ اگر این سپاهیان عزیز نبودند اثری از معالم شیعه در آنجا باقی می ماند؟

امروز حفظ کیان این نظام و حکومت، حفظ کیان اسلام و مسلمین است. امروز در دنیا فقط یک حکومت است که حفظ کیان اسلام و مسلمین و معالم و شرایع مذهب و شیعه به آن حکومت بستگی دارد و آن هم نظام جمهوری اسلامی است، و عمده نیرویی که در حفظ کیان نظام جمهوری اسلامی به ایفای نقش می پردازد  سپاه پاسداران است.

 

کوتاه آمدن سپاه پاسداران در برابر توهینها برای حفظ نظام بوده است

در یکی از قضاوتهای معروف آمده است که دو زن ادعای مادری نسبت به کودکی داشتند، قاضی حکم به نصف کردن بچه کرد، در همین زمان، مادر اصلی گفت این بچه، فرزند من نیست! قاضی حکم کرد به اینکه بچه متعلق به همین مادر است. سپاه پاسدران مثل همین مادری است که بارها مورد توهین قرار گرفته است  و حتی حقش را گرفته اند ولکن  به خاطر حفظ انقلاب، از حقّ مسلم خودشان گذشته و صرف نظر کرده اند تا اصل نظام محفوظ بماند.  عده ای  با شعار و سر و صدا و توهین به ارکان این نظام و با ایجاد بلبشو در سال 88  فتنه انگیری کردند و ولایت و اصل نظام را در خطر انداختند اما سپاه پاسداران در این برهه های حساس کوتاه آمد و مثل امیر المؤمنین علیه السلام سکوت کرده تا  نظام اسلامی حفظ شود، در صورتی که اگر می خواست با این عده  دربیفتد هیچ کدام از اهل فتنه را باقی نمی گذاشت.

 

تا آخرین قطره خون خواهیم ایستاد

حفظ کیان نظام جمهوری اسلامی، از اوجب واجبات است و جانها باید فدای حفظ آن گردد. شهدای مدافع حرم که به  سوریه و دیار غربت رفته و جان خود را فدا کردند به دلیل همین امر بود؛ چرا که امروز مرزهای دفاعی ما سوریه، یمن، لبنان و فلسطین است. این کشورها بازوهای این نظام هستند و اگر دشمنان آنها را فتح کنند قطعا در صدد ضربه آخر  به ایران اسلامی بر خواهند آمد. اینها بخاطر حفظ کیان نظام جان دادند و ما نیز تا آخرین قطره خون در این راه ایستاده ایم و هرگز نمی گذاریم نظام جمهوری اسلامی مورد خدشه واقع گردد.

 

 

فایل صوتی :

 

خواندن 114 دفعه
Share this article
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

خلاصه زندگینامه

ایشان بعد از اینکه کمتر از یکسال در مدرسه صدر بابل مشغول گذراندن برخی دروس مقدماتی بودند در سال 1352 وارد حوزه علمیه قم شدند و مقدمات را تمام کرده و سطوح متوسطه و عالی را از محضر اساتیدی همچون ستوده ، اعتمادی وآیت الله واعظی قائنی و لنگرودی سپری نمودند و در تابستان از محضر برخی آیات عظام و مدرسین در مشهد مقدس بهره های علمی بردند.

بعد از آن دروس خارج را عمدتا از محضر آیات عظام میرزا هاشم آملی ، سید محمد رضا گلپایگانی و شیخ جواد تبریزی استفاده نمودند و در بین این مدت (از 57 تا 73) به تدریس دروس مقدمات و سطوح عالی نیز اشتغال داشتند.

متن کامل زندگینامه استاد

انتقادات و پیشنهادات

شما کاربر محترم می توانید نظرات انتقادات و پیشنهادات خودتان را با ما در میان بگذارید.

فرم انتقادات و پیشنهادات

بالا