پرسش از محضر فقیه محقق آیت ا... سیفی مازندرانی درباره مواضع اخیر جناب آقای رئیس جمهور دکتر حسن روحانی

متن پرسش :

محضر فقیه مجاهد حضرت آیه الله سیفی مازندرانی(زید عزه)

سلام علیکم:

با توجه به مواضع مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیر، مورخ 22 / 5 / 97 در جمع هزاران نفر از اقشار مختلف مردم، جناب آقای روحانی دو روز بعد در صحبتی چنین اظهار داشت که:«قدرت نظامی به تنهایی نمی‏تواند یک تقابل و مبارزه را حل و فصل کند و نیاز به مذاکره و سیاست خارجی است»، و نیز گفتند:«مشکلات اقتصادی با بگیر و ببند حل نمی‏شود، باید فضا آرام شود و اعتماد سازی کنیم».

نظر حضرتعالی در مورد این موضع‏گیری ایشان چیست؟                        

 

 محمد طیبیان

 

پاسخ:

بسمه تعالی

اینگونه اظهارات از جناب آقای روحانی امر تازه ‏ای نیست ایشان اگر تا به حال به اخطارها و هشدار های مقام معظم رهبری گوش جان فرا می‏دادند و به تصدیق ظاهری اکتفا نمی کردند کار ما به اینجا نمی‏رسید که: نه تنها دیوار بلند بی اعتمادی بین ایران و سران استکبار در هم فرو نریخت که ضخیم‏تر و بلندترهم گردید، تحریم‏ها مضاعف و بیشتر شد، تورم و گرانی و بیکاری سرسام آور گردید. اگر ایشان به خط قرمزهای ترسیم شده از جانب رهبری در توافقنامه برجام (شرایط 9 گانه)، و دستور معظم له به پیگیری و مجازات شدید اختلاس گران و پولشویان و خائنین به بیت المال، و نیز توقف پیمان ننگین 2030 و مانند آن، و جلوگیری از حقوق های نجومی و ... ترتیب اثر می‏دادند هرگز داد و فغان ملت شجاع و مظلوم ایران بلند نمی‏گردید.

آری کدام عاقل است که نداند اصل مذاکره و گفتگوی منطقی امری معقول و پسندیده است، اما نه با سران استکبار و ائمه کفر و استعمار که به شهادت کلام الله مجید «لا أیمان لهم».

و آیا معاهده با کفار در منطق قرآن کریم بطور مطلق اجازه داده شده است؟ یا اینکه مشروط به عدم اهانت آنان به مؤمنین و وُلاة امر آنان، و عدم حمایت از دشمنان آنان است؟ مگر نخوانده‏اید صریح قرآن مجید را که فرمود:

«و أتمّوا إلیهم عهدَهم ما لَم یَنقُصُوکُم في الدین و لم یُظاهِروا علیکم أحداً»؟ آیا نمی فهمید معنای این آیه را؟ که این اقل حمل بر صحت موضع‏گیری شما در مقابل مواضع صریح رهبری می باشد.

آیا برای جلوگیری از خیانت به بیت المال و اختلاس و پولشویی و حقوق های نجومی و واردات بی رویه و قاچاقهای کلان – که ریشه‏ ی اقتصاد مقاوم را خشکانده و کاسه‏ ی صبر مردم را لبریز می‏کند - راهی جز انجام عدل امیرالمؤمنین (ع) در حکومت علوی است؟ که در نامه اش به مالک اشتر فرمان دادند: مُهر مجازات و خیانت بر پیشانی خائنین به بیت المال و مفسدان اقتصادی (گرچه استانداران و فرمانداران و وزرا و مسئولین حکومت اسلام بوده باشند) زده و آنان را در بازار مسلمین به نمایش بگذارید تا کسی جرأت به چنین خیانتی نکند.

آری به ظاهر شما بارها و بارها رهبری و مواضع رهبری را تصدیق و اظهار موافقت و اطاعت می‏کنید، اما در خلوت فکر و اندیشه خود، و در اتاق فکر همفکران خود چیز دیگری در سر می پرورانید که ناخواسته از زبان شما گاهی بروز می کند؛ چرا که از کوزه همان برون تراود که در اوست. البته اینجا مجال باز کردن سفره دل با ملت قهرمان ایران نیست ولی فقط نظر اهل درایت و اندیشه و بصیرت را به این آیات قرآن مجید جلب می کنم:

«وَ أَرْسَلْنٰاكَ لِلنّٰاسِ رَسُولاً وَ كَفىٰ بِاللّٰهِ شَهِيداً * مَنْ يُطِعِ اَلرَّسُولَ فَقَدْ أَطٰاعَ اَللّٰهَ وَ مَنْ تَوَلّٰى فَمٰا أَرْسَلْنٰاكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظاً * وَ يَقُولُونَ طٰاعَةٌ فَإِذٰا بَرَزُوا مِنْ عِنْدِكَ بَيَّتَ طٰائِفَةٌ مِنْهُمْ غَيْرَ اَلَّذِي تَقُولُ وَ اَللّٰهُ يَكْتُبُ مٰا يُبَيِّتُونَ فَأَعْرِضْ عَنْهُمْ وَ تَوَكَّلْ عَلَى اَللّٰهِ وَ كَفىٰ بِاللّٰهِ وَكِيلاً»  ﴿النساء: 79 - 81

یعنی ای پیامبر تو را برای هدایت این امت فرستادیم که شأن و وظیفه تو انجام رسالت ماست و خدای تعالی برای گواهی بر حقانیت کار تو کافیست. ای پیامبر: هر کس که از فرستاده ما فرمانبرداری کرد او فقط مطیع امر خداست. و کسی که از فرامین پیامبر ما روی برگرداند، شما برای حفظ دین و ایمان آنان مسئولیتی ندارید. البته بسیاری از اطرافیان تو هنگامی که سخن تو را به گوش سر می شنوند در ظاهر اظهار اطاعت می کنند اما هنگامی که از پیش روی تو نزد یاران و هم حزبی‏ های خود رفتند، شبانه در جلسات سرّی خود بر خلاف فرامین و نصایح تو ساز خود را می زنند، غافل از آنکه خدای تعالی در نامه اعمالشان آنچه که مخفیانه علیه تو بیتوته و دسیسه می کنند را می نویسد، ای فرستاده‏ ما: کاری به آنان نداشته باش چون تو رسالت خود را به خوبی انجام داده‏ ای و بر خدای تعالی توکل کن که برای پشتیبانی تو خدایت کفایت می کند.

بر اهل فضل پوشیده نیست که: در مکتب امام خمینی (قدس سره) فقیه جامع شرایط فتوی و رهبری - که به انتخاب مؤمنین ولایت شرعیه را عهده دار است - در همان منصب رسول خدا  و امامان معصوم (ع) بر مطلق شؤون حکومت قرار دارد؛ لذا از منظر اصل مترقی ولایت فقیه، فقیه جامع و ولیّ شرعی امر مؤمنین همانند رسول خدا و ائمه طاهرین  در تمام آیات فوق الذکر مخاطب می باشد.

و نیز بر اهل تحقیق و فضل پوشیده نیست که: مشروعیت مقام ریاست جمهوری و هر منصب دیگری در نظام جمهوری اسلامی به اذن و تنفیذ ولی امر شرعی مؤمنین - یعنی مقام معظم رهبری – است، و الا همه‏ ی آنان در حکم طاغوت هستند. و این است معنای اصل ولایت مطقه فقیه در مکتب بنیان گذار جمهوری اسلامی امام خمینی ، و کسی که مشروعیت این مسئولیتها را در غیر مقام ولایت گمان کند بهره‏ ای از فقه و فقاهت ندارد.

و السلام علی من اتبع الهدی

 
 

تاریخ: 4 ذی الحجة الحرام سنه ی 1439 هـ.ق

برابر 25 مرداد ماه سال 1397 هـ.ش

حوزه ی علمیه قم :

علی اکبر سیفی مازندرانی

 

 

 

ضمناً دفتر معظم له آمادگی دریافت کلیه پرسشها در هر زمینه از مهمات

نظـام مقـدس جمهـوری اسـلامـی و اعـلام پاسخ استدلالی ایشان را دارد.

خواندن 184 دفعه
Share this article
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

خلاصه زندگینامه

ایشان بعد از اینکه کمتر از یکسال در مدرسه صدر بابل مشغول گذراندن برخی دروس مقدماتی بودند در سال 1352 وارد حوزه علمیه قم شدند و مقدمات را تمام کرده و سطوح متوسطه و عالی را از محضر اساتیدی همچون ستوده ، اعتمادی وآیت الله واعظی قائنی و لنگرودی سپری نمودند و در تابستان از محضر برخی آیات عظام و مدرسین در مشهد مقدس بهره های علمی بردند.

بعد از آن دروس خارج را عمدتا از محضر آیات عظام میرزا هاشم آملی ، سید محمد رضا گلپایگانی و شیخ جواد تبریزی استفاده نمودند و در بین این مدت (از 57 تا 73) به تدریس دروس مقدمات و سطوح عالی نیز اشتغال داشتند.

متن کامل زندگینامه استاد

انتقادات و پیشنهادات

شما کاربر محترم می توانید نظرات انتقادات و پیشنهادات خودتان را با ما در میان بگذارید.

فرم انتقادات و پیشنهادات

بالا