استفتاء از محضر فقیه محقق آیت ا... سیفی مازندرانی پیرامون الزام گردشگران خارجی به رعایت حجاب

متن استفتاء :

 


بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

گاهی از سوی عده ای مطرح می شود که حکومت اسلامی نمی تواند گردشگران خارجی را که به کشورمان وارد می شوند ملزم به رعایت حجاب کند. از حضرتعالی تقاضا دارم حکم این موضوع را بیان بفرمائید.

سؤال دیگر آنکه:

آیا حکومت اسلامی شیعی می تواند اقلیت های مذهبی که در کشور اسلامیمان زندگی می کنند را ملزم به رعایت حجاب نماید؟

 

 روح الله آسوده

پاسخ استفتاء :

 

بسمه تعالی

الزام زنان اهل ذمه و نیز غیر اهل ذمه به حجاب به معنای پوشش سر و صورت و دست به دلالت نصوص معتبره و فتوای مشهور فقها به حکم اوّلی واجب نیست، زیرا جواز نظر به سر و صورت آنان ملازمه عرفی با عدم وجوب الزام آنان بر پوشش دارد و نیز تعلیل به عدم احترام آنان در نصوص دلالت بر شمول حکم به غیر اهل ذمه کفّار به طریق فحوی دارد.

لکن به حکم ثانوی نه تنها حاکم اسلامی حق منع آنان را به اقتضای مصالح اسلام و مسلمین دارد، بلکه در برخی موارد الزام واجب است و آن در صورتی است که زنان گردشگر با آرایش و برهنگی و پوشش مبتذل با نمایاندن مواضع تحریک کننده بدن موجب تحریک شهوت و فساد مؤمنین و اشاعه فحشا و نیز موجب ترغیب زنان مسلمان به آرایش آنان و بی اعتنایی به حجاب اسلامی و به تدریج به کم رنگ شدن و به فراموشی سپردن آن گردد. در این صورت بر حاکم اسلامی و نیز آحاد مؤمنین واجب است از بروز این مفاسد جلوگیری نمایند. و اما حکم زنان اقلیت های مذهبی همانند حکم زنان گردشگر خارجی است.

ضمناً دفتر معظم له آمادگی دریافت کلیه استفتائات در هر زمینه از مهمات

نظـام مقـدس جمهـوری اسـلامـی و اعـلام پاسخ استدلالی ایشان را دارد.

تاریخ:  28  شوال سنه ی 1439 هـ.ق

برابر 21  تیر  سال 1397 هـ.ش

حوزه ی علمیه قم :

علی اکبر سیفی مازندرانی

 لینک فیلم مسائل مستحدثه با موضوع الزام گردشگران خارجی به رعایت حجاب  : http://l1l.ir/599h

خواندن 170 دفعه
Share this article
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

خلاصه زندگینامه

ایشان بعد از اینکه کمتر از یکسال در مدرسه صدر بابل مشغول گذراندن برخی دروس مقدماتی بودند در سال 1352 وارد حوزه علمیه قم شدند و مقدمات را تمام کرده و سطوح متوسطه و عالی را از محضر اساتیدی همچون ستوده ، اعتمادی وآیت الله واعظی قائنی و لنگرودی سپری نمودند و در تابستان از محضر برخی آیات عظام و مدرسین در مشهد مقدس بهره های علمی بردند.

بعد از آن دروس خارج را عمدتا از محضر آیات عظام میرزا هاشم آملی ، سید محمد رضا گلپایگانی و شیخ جواد تبریزی استفاده نمودند و در بین این مدت (از 57 تا 73) به تدریس دروس مقدمات و سطوح عالی نیز اشتغال داشتند.

متن کامل زندگینامه استاد

انتقادات و پیشنهادات

شما کاربر محترم می توانید نظرات انتقادات و پیشنهادات خودتان را با ما در میان بگذارید.

فرم انتقادات و پیشنهادات

بالا